Program bonusowy

FAQ

Panel administracyjny

Po zalogowaniu jak wejść w BIP lub WWW?

W zależności od wykupionych usług w górnym menu są widoczne następujące zakładki:

  • Twoje konto,
  • Strony WWW,

  • Strony BIP,

  • Konta e-mail,

  • Domeny,

  • Płatności.

Chcąc wejść w edycję strony WWW należy wybrać zakładkę strony WWW, a następnie nazwę swojego ośrodka (np. strona www Ośrodka Kultury w Zamościu). W tym momencie mamy już dostęp do całego menu zarządzania panelem administracyjnym strony. Tak samo postępujemy z BIP, wybierając odpowiednią zakładkę w menu.

Jak dodać nowych użytkowników (zmiana danych)?

Nowego użytkownika może dodać tylko administrator. Aby to zrobić należy w menu wybrać zakładkę redaktorzy, a następnie kartę dodaj redaktora. Teraz należy wpisać adres e-mail, który zostanie przypisany do nowej osoby. UWAGA! Jeden adres e-mail może być przypisany tylko do jednej osoby. Każdy kolejny użytkownik musi posiadać innego maila.

Jeśli użytkownik widnieje w bazie, to zostanie dodany bezpośrednio po zatwierdzeniu adresu e-mail. Jeśli użytkownika nie ma, wyświetli się formularz, w którym należy wpisać dane użytkownika i ustawić dla niego login i hasło. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem dodaj. W tej chwili użytkownik jest już dodany do usługi i możemy wybrać profil jego uprawnień. Jeśli ustawimy profil administratora, będzie miał on dostęp do wszystkich funkcji strony, jeśli wybierzemy zaś redaktora, możemy przypisać mu poszczególne moduły, do których będzie miał dostęp.

Dlaczego każdy musi mieć osobny login?

Każda zmiana w BIP jest zapisywana w specjalnym rejestrze - jest to jeden z wymogów BIP. Każdy użytkownik powinien mieć oddzielny login, aby udostępnić informację, kto daną informację dodał, zmienił lub usunął.

 

Strona WWW

Co zrobić, aby na stronie głównej wyświetlała się galeria, a nie dane teleadresowe?

Należy w menu rozwinąć zakładkę konfiguracja i wybrać ustawienia strony, następnie zobaczymy na ekranie zakładkę ustawienia główne. Przesuwając stronę w dół natrafimy na opcję wersja układu strony głównej. Z listy wybieramy interesujące nas rozwiązanie i całość zatwierdzamy przyciskiem zmień.

Jak dodać plik w CMS?

Proszę wejść w zakładkę, gdzie jest zamieszczony plik później w kartę pliki. Obok dodanego pliku znajduje się jego identyfikator. Proszę zaznaczyć cały ten numer i go skopiować (razem z { } ), następnie trzeba wejść w edycję strony i wkleić skopiowany wcześniej numer w takim miejscu w tekście, w którym plik ma się wyświetlać. Całość należy zatwierdzić przyciskiem zmień na dole. Plik będzie wtedy widoczny na stronie.

Można również wklejać pliki poprzez linkowanie.
W edycji strony należy wpisać tekst, pod jakim ma się wyświetlać plik. Następnie należy cały ten tekst zaznaczyć i w ikonach edycji kliknąć na wstaw/edytuj link. Otworzy się nowe okno, w którym z listy linków wybieramy wcześniej dodany plik. Potwierdzić wybór przyciskiem wstaw, a następnie zmień na dole okna edycji strony.

Jak dodać zdjęcie w CMS?

Najpierw proszę wejść w zakładkę, gdzie jest zamieszczone zdjęcie, potem w kartę zdjęcia. Obok dodanej fotografii znajduje się jej identyfikator. Proszę zaznaczyć cały ten numer i go skopiować (razem z { } ) i wejść w edycję strony, wkleić skopiowany wcześniej numer w takim miejscu w tekście, w którym zdjęcie ma się wyświetlać. Całość zatwierdzić przyciskiem zmień na dole. Zdjęcie pojawi się na stronie.

Można również wklejać pliki poprzez linkowanie.
W edycji strony należy w ikonach edycji kliknąć na wklej/edytuj obraz. Otworzy się nowe okno, w którym z listy obrazków należy wybrać wcześniej dodane zdjęcie, następnie potwierdzić wybór przyciskiem wstaw, a później zmień na dole okna edycji strony.

Jak wybrać szablon strony WWW?

Aby zmienić szablon należy wejść w zakładkę konfiguracja - katalog szablonów. Następnie kliknąć w szablon, który chcemy ustawić. Teraz widzimy wszystkie opcje szablonu. Jeżeli szablon posiada wersje kolorystyczne, to będzie dostępna lista wyboru pod opisem szablonu. Należy na liście wybrać interesujący nas kolor i potwierdzić zmiany przyciskiem aktywuj szablon.

Jak zmienić kolorystykę strony WWW?

Aby zmienić kolor szablonu należy w menu wybrać konfiguracja – ustawienia szablonu. Zobaczymy główne ustawienia strony. Następnie przsówamy stronę w dół, aby zobaczyć wersje kolorystyczną. Z listy wybieramy interesujący nas kolor i potwierdzamy przyciskiem zmień ustawienia.

Czy istnieje możliwość zmiany układu menu na stronie WWW?

Tak, układ menu zmieniamy wybierając konfiguracja – ustawienia strony, a następnie przechodzimy w druga kartę układ menu. W tym miejscu możemy przenosić poszczególne elementy menu pomiędzy prawą i lewą stroną. Możemy również za pomocą strzałek ustawiać ich kolejność góra/dół.

Jak dodać tekst z Worda?

Aby dodawany przez nas tekst z Worda wyświetlał się na stronie prawidłowo, należy go wklejać do edycji strony używając specjalnej opcji wklej z Worda. Klikamy na ikonę wklej z Worda, w oknie wklejamy cały tekst i zatwierdzamy go przyciskiem wstaw. Dopiero teraz możemy go ze spokojem formatować, używając np. rożnych kolorów czy wielkości czcionek. Na koniec wszystkie zmiany zatwierdzamy przyciskiem zmień.

Czy statut lub inny dokument można dodać jako .pdf? Jak to zrobić?

Tak, wszystkie dokumenty tego rodzaju można dodawać jako załączniki, bez konieczności kopiowania ich całej treści. Wystarczy wejść w zakładkę, gdzie plik ma się znajdować, a następnie wybrać w niej kartę pliki. Z dysku w naszym komputerze wybieramy odpowiedni dokument. Obok dodanego pliku znajduje się jego identyfikator. Proszę zaznaczyć cały ten numer i go skopiować (razem z { } ). Teraz proszę wejść w edycję strony i wkleić skopiowany wcześniej numer w takim miejscu w tekście, w którym plik ma się wyświetlać. Całość zatwierdzić przyciskiem zmień na dole strony. Plik już będzie widoczny na stronie.

Jak dodać załącznik do wiadomości?

Po dodaniu nowej wiadomości wybieramy kartę lista załączników. W tym miejscu wybieramy plik z komputera, który chcesz dołączyć do wiadomości oraz wpisujemy jego opis. (opis będzie się wyświetlał na stronie, może to być na przykład nazwa załącznika). Gdy całość zatwierdzimy przyciskiem dodaj, plik będzie już widoczny na stronie.

Co to jest okno pop-up? jak mozna je zrobić? co można w nim wpisać?

Okienko pop-up umożliwia ustawienie okienka powitalnego w momencie uruchomienia Państwa strony internetowej. Można w nim ustawić zdjęcie lub wpisać dowolną informację. Po wybraniu w menu okienka pop-up pokażą się cztery karty. Jeśli chcemy wpisać tekst, wybieramy edytuj informację, gdy chcemy w okienku wkleić tylko zdjęcie, wybieramy zakładkę zdjęcia. Po dodaniu tekstu/zdjęcia i zatwierdzeniu zmiany, przechodzimy w ostatnia kartę ustawienia. W tym miejscu możemy wprowadzić datę aktywności okienka (od teraz, lub innego wybranego przez nas terminu), tutaj też możemy je wyłączyć oraz ustawić jak często ma się ono wyświetlać. Gdy zaznaczymy opcję pokazuj pop-up użytkownikowi tylko raz na dobę, internauta po wejściu na stronę zobaczy je tylko raz w ciągu 24 godzin, gdy zaś to pole zostawimy puste, to za każdym razem gdy strona internetowa będzie odświeżana, okienko będzie pokazywać ponownie po każdym odświeżeniu.

Jak zmienić zegar?

W menu strony WWW należy wejść w zakładkę konfiguracja – ustawienia strony. Następnie trzeba wybrać kartę dodatki. Pojawią się wtedy kolejne zakładki. Klikamy zakładkę zegar. Spośród dostępnych zegarów wybieramy ten, który chcemy ustawić na stronie. W tym celu należy zaznaczyć kółko znajdujące się pod zegarem i na dole strony kliknąć przycisk zmień zegar.

Dlaczego strony nie widać w wyszukiwarce?

Każda wyszukiwarka pozycjonuje strony według pewnych zasad. Można to przyśpieszyć poprzez uzupełnienie słów kluczowych, ale również poprzez linkowanie (im częściej link do naszej strony będzie wyświetlany na innych stronach, np. w katalogach tym lepiej). Pomocne jest też systematyczne dodawanie nowych treści na stronie.

Co to są tematyki i jak je dodawać?

Tematyki są to słowa kluczowe określające tematykę danej informacji. Tematyki można dodawać do wszystkich wiadomości w zakładce edycja wiadomości, pod polem wpisywania treści. Tematyki powinny być pojedynczymi słowami ściśle określającymi temat i treść wiadomości. Im częściej któreś ze słów będzie używane w tematyce, tym lepiej widoczne będzie na stronie.

Gdzie ustawić licznik odwiedzin?

W menu strony www należy wejść w zakładkę konfiguracja – ustawienia strony. Następnie trzeba wybrać kartę dodatki. Następnie pojawią się kolejne zakładki. Jedną z nich będzie licznik. Spośród dostępnych liczników wybieramy ten, który chcemy ustawić na stronie. W tym celu należy zaznaczyć kółko znajdujące się obok licznika i na dole strony kliknąć przycisk zmień licznik.

Wartość licznika zostaje zwiększona o jeden wraz z każdą unikalną wizytą. Oznacza to, że jeśli z jednego komputera (jednego IP) będziemy kilka razy otwierać stronę w ciągu dnia to licznik policzy to jako jedno wejście. Dopiero po upływie 24 godzin od ostatniego wejścia na stronę licznik policzy nasza wizytę jako kolejną wartość.

Jak dodawać banery, na co zwrócić uwagę?

Aby dodać banner, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić jakie strefy bannerowe obsługuje nasz szablon. W tym celu w menu wybieramy zakładkę konfiguracja – bannery i przechodzimy do karty strefy wyświetlania. W tym miejscy sprawdzimy w jakich miejscach na stronie możemy zamieścić banner i jaki powinien mieć rozmiar, aby zmieścił się w danej strefie. Gdy mamy już banner pasujący rozmiarami do którejś ze stref, przechodzimy do karty dodaj banner. Możemy dodać dwa rodzaje bannerów:

- banner graficzny -gdy mamy gotową grafikę lub zdjęcie które ma się wyświetlać na stronie.

Wpisujemy nazwę bannera, następnie link do strony jaka ma się otworzyć po jego kliknięciu oraz wybieramy plik ze zdjęciem z komputera. Możemy również zaznaczyć okienkootwórz link w nowym oknie. Zatwierdzamy wszystko przyciskiem dodaj.

- banner HTML - kiedy chcemy aby zamiast obrazka wyświetlał się tekst (jest to opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników). Wpisujemy nazwę bannera oraz jego treść, którą możemy dowolnie edytować. Zatwierdzamy przyciskiem dodaj.

Gdy już dodamy banner ponownie przechodzimy do karty strefy wyświetlania. Jeśli dodany przez nas banner pasuje do którejś ze stref, będzie dostępny po rozwinięciu listy w danej strefie. Wtedy wystarczy go wybrać na liście i kliknąć w przycisk dodaj. Banner zostanie dopisany pod daną strefą i będzie się wyświetlał na stronie. Kiedy będziemy chcieli go usunąć, robimy to w strefach wyświetlania za pomocą ikony kosza.

Jak działa newsletter? Wpisanie maila na stronie nie oznacza otrzymania od razu wiadomości?

Newsletter pozwala być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi wydarzeniami, jednakże to, jak często będzie on wysyłany zależy od administratora strony. Gdy na naszej stronie internetowej osoba dopisze się do newslettera nie otrzyma od razu wiadomości, lecz zostanie on zapisany w wewnętrznej bazie naszej strony. Dopiero kiedy administrator utworzy nową wiadomość w newsletterze i wyśle ją do zapisanych osób, to dostaną one informację. Newsletter można wysyłać raz w tygodniu.

Archiwum wiadomości: dodałem kiedyś wiadomość i jej nie ma?

Jeśli dodana wcześniej wiadomość nie wyświetla się na stronie, warto sprawdzić czy system nie przeniósł jej do archiwum. Dodając każdą wiadomość w jej opcjach można ustawić datę przeniesienia do archiwum. Proszę w panelu wejść w wiadomości, a następnie w archiwum. Jeśli tam znajdziemy interesującą nas informację musimy przejść do jej edycji. W karcie opcje należy usunąć datę archiwizacji i zapisać zmiany. W tym momencie wiadomość znów będzie widoczna w głównym folderze.

Dodałem nową wiadomość, dlaczego się nie wyświetla? (brak treści)

Wszystkie wiadomości (poza tymi, które zostały dodane poprzez zakładki/CMS) do wyświetlenia na stronie wymagają uzupełnienia ich treści. Jeśli zakładka została dodana w menu, ale nie uzupełniona, system nie wyświetli jej na stronie. Gdy dodamy do niej treść/zdjęcia/załączniki to zakładka będzie widoczna.

Jak zmienić obrazek drzewa w szablonie 1?

Obrazek drzewa w szablonie nr 1 jest ustawiony na stałe. Wynika to z faktu iż jest on umieszczony pod kątem i nowe zdjęcie trzeba by ustawić w identycznej pozycji. Jeśli jednak są Państwo zdecydowani właśnie na ten szablon i chcą zmienić obrazek, prosimy o kontakt z BOK.


BIP

Jak dodać statut ośrodka (gdzie się tworzy zakładkę) w BIP?

Aby dodać statut w BIP, w menu wybieramy zakładkę akty prawne – statut. Następnie klikamy na dodaj nową wiadomość. Po wpisaniu tematu wiadomości oraz treści potwierdzamy wszystko przyciskiem dodaj. Po utworzeniu statutu możemy dodawać załączniki lub zdjęcia.

Jak zamieścić logo BIP - na WWW?

Jeśli posiadają Państwo stronę WWW w stronakultury.pl, należy w menu wybrać zakładkę dane w menu podstawowym. W tym miejscu można wpisać wszystkie dane ośrodka oraz w trzeciej linijce wpisać link do strony BIP. Całość należy zatwierdzić przyciskiem zmień.

Jeśli nie maja Państwo strony internetowej w stronakultury.pl to link do BIP należy zamieścić jako baner. Ze strony www.bip.gov.pl można pobrać oficjalne logo BIP (dostępne jest w plikach do pobrania). Logo należy zapisać na swoim komputerze. Następnie administrator Państwa strony www powinien zamieścić to logo na stronie w wybranym przez Państwa miejscu i ustawić przekierowanie tak, aby po kliknięciu w logo otwierała się państwa strona BIP.

Jak dodać plik mp3?

Pliki w formacie mp3 można dodawać jedynie w BIP. Plik musimy mieć zapisany na serwerze, tak abyśmy mogli skopiować jego adres. Aby dodać plik musimy utworzyć nową wiadomość. Po jej dodaniu mamy do dyspozycji karty umożliwiające jej edycję, takie jak: lista zdjęć, lista załączników i właśnie lista audio. Wchodzimy w listę audio i wpisujemy link do pliku mp3 oraz opis, który będzie widoczny na stronie. Zatwierdzamy przyciskiem dodaj.

Jakie informacje muszą być w bip?

Prosimy wejść na stronę stronakultury.pl i wybrać zakładkę BIP, a następnie Co publikować w BIP?

Dlaczego w bip nie ma galerii?

Zgodnie z wymogami prawnymi Biuletyn Informacji Publicznej służy do zamieszczania informacji o urzędowym charakterze, dlatego też zamieszczanie w nim galerii zdjęć nie powinno mieć miejsca.

Jak zrobić link bezpośrednio z menu, bez uzupełniania strony?

Gdy dodamy zakładkę w CMS, nie wpisujemy w niej treści lecz przechodzimy do jej opcji. Tutaj mamy możliwość zarządzania opcjami jej wyświetlania. Gdy chcemy aby zakładka była linkiem zaznaczamy opcję wyświetl jako niezależny link i wpisujemy adres strony którą, chcemy otworzyć. Można również zaznaczyć okienko w nowym oknie. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem zmień.

Jak dodawać nowe zakładki do BIP?

Aby dodać nowe zakładki do menu należy wejść w konfiguracja BIP – struktura dokumentów.

W tym właśnie miejscu można dodawać nowe działy, a po wejściu w nie, nowe kategorie. Akty prawne, są utworzone automatycznie, jednakże można w nich dodawać nowe kategorie.

Bardzo istotne jest to, że w strukturze dodajemy tylko nazwy działów. Poszczególne z nich możemy uzupełniać w lewym menu (każdy dodany dział wyświetli się wtedy na dole menu). Dział bez dodanych informacji nie będzie widoczny na stronie BIP.


Email

Jak dodawać nowe konto w usłudze e-mail?

Nowe konto mogą dodawać tylko użytkownicy mający status administratora. Po zalogowaniu do panelu przechodzimy w kartę konta e-mail. W menu wybieramy zakładkę konta e-mail. Wyświetli nam się wtedy lista dodanych już kont pocztowych. Wybieramy kartę dodaj nowe konto. W formularzu wpisujemy adres i wybieramy z listy domenę. Następnie podajemy nazwę oraz wpisujemy hasło. Na koniec wybieramy pojemność konta (minimum to 50MB). Przestrzeń jaką Państwo już wykorzystali na konta, oraz ta, która jeszcze została do rozdzielenia widoczna jest w nawiasie obok pola pojemność. Jeśli nie mają już Państwo dostępnej przestrzeni na dysku, prosimy o kontakt z BOK.

Dlaczego warto wybrać
stronakultury.pl?

Innowacyjne rozwiązania

Otrzymujesz usługi, których potrzebujesz i oczekujesz. Nasza oferta jest połączeniem atrakcyjnej grafiki i nowoczesnego oprogramowania.

Gwarantowane bezpieczeństwo

Gwarantujemy wysoki poziom stosowanych zabezpieczeń. Usługi chronione są przed atakami wirusów i przed spamem. Usługi świadczone są w jednej z najlepszych serwerowni w Europie. Wykonywana jest codzienna zapasowa kopia danych.

Rozsądne ceny

Brak ukrytych kosztów i jasne zasady współpracy stawiamy na pierwszym planie. Zamawiając usługi w stronakultury.pl wiesz za co płacisz!

Pewne wsparcie

Zapewniamy wsparcie techniczne i merytoryczne świadczone przez Biuro Obsługi Klienta czynne Pn. - Pt. 8.00 - 16.00.